Du måste nog känna till utgångstrafarnas primärimpedans för att veta vilka rör/koppling som är lämplig. Dessutom bör du veta hur mycket DC de tål innan de mättas!
Det går att mäta upp transformatorns impedansomstättning om det inte redan är känt!
Exempel: en 230V:12V-nättrafo
Lindningsförhållande= 230/12=19.1
Lindningsförhållandet i kvadrat ger impedansomsättningen:
19.1^2=367
Av detta följer: Om du lastar denna trafos sekundär med 8ohm kommer det reflekteras som 2938ohm på primären. 8*367=2938ohm
Med denna kunskap och en smart testuppkoppling kan du mäta upp dina utgångstrafos!
Lindningsförhållandet kan du ju få genom att lägga en känd AC-spänning över primären och mäta sekundärspänningen.
Där är förhållandet!
Lämplig frekvens för mätningen vet jag inte. Någon där trafon arbetar effektivt är nog bra. 1kHz?
Sedan ska du nog lasta sekundären lite också under mätning för att få realistiska värden! En olastad trafo ger lite högre spänning...
/Olle Norell. Konsekvent inkonsekvent och lite ambivalent.